מבחן BRC

BRC – Brain Resources Cognition

מהו BRC?
BRC הינו אבחון נירו-קוגניטיבי ממוחשב, אשר מטרתו לספק מידע מקיף ומהימן על תפקודי הקשב השונים. האבחון מסייע במתן אבחנה מדויקת של הפרעת הקשב ותומך בקבלת החלטות לגבי אבחון וטיפול בהפרעת קשב. מעבר לבדיקת תפקודי קשב, מספק אבחון BRC מידע גם על תפקודים קוגניטיביים נוספים: תפקודי זיכרון, שפה ומוטוריקה. המידע המתקבל בבדיקה מסייע לבצע אבחנה מבדלת בין קשיי קשב לבין קשיים אחרים (כגון לקויות בלמידה, קשיים רגשיים).

למי מתאים האבחון?
האבחון מתאים לילדים מגיל 6 (כאשר תנאי מקדים הוא ידיעת קרוא וכתוב) ולמבוגרים בכל גיל.

תהליך האבחון:
האבחון אורך שתי פגישות.
פגישה ראשונה
בפגישה זו תיערך שיחת הכרות בה ימסרו פרטי הרקע ודיווח על התפקוד הלימודי, החברתי והמשפחתי. בהמשך יתבצע האבחון, שנערך באמצעות מערכת המופעלת ע"י מסך מגע. ההוראות ניתנות באמצעות אוזניות ובתיווך המאבחנת, במידת הצורך.
בתום האבחון נשלחות התוצאות לניתוח באוסטרליה, ומתקבל פרופיל קוגניטיבי של הנבדק על ידי השוואה לנורמות, על פי גיל, מין ושנות לימוד.
משך הפגישה שעה וחצי-שעתיים.

פגישה השנייה
כשבועיים-שלושה לאחר הפגישה הראשונה, נמסרות התוצאות. בפגישה זו, נמסר דיווח על ממצאי האבחון ודו"ח מפורט המציג את התוצאות לגבי כל אחד מהתפקודים בהשוואה לנורמה (בהשוואה לקבוצת גיל, מין ומספר שנות הלימוד) וביחס לעצמו.
משך הפגישה כשעה.

במה שונה אבחון BRC מאבחוני קשב אחרים?
מחקרים עדכניים בתחום הקשב והריכוז מלמדים שיכולת הקשב מתבססת על ארבעה תפקודים שונים:

  • קשב מתמשך – היכולת להקצות משאבי קשב לאורך זמן, תוך שמירה על רמה קבועה של ביצוע, היכולת להקשיב לאורך זמן, ללא תגובה (לדוגמא הקשבה בכתה, בהרצאה).
  • קשב סלקטיבי – היכולת להתמקד במידע מסוים תוך התעלמות מגירויים מסיחים (לדוגמא קושי להתעלם מרעשים סביבתיים).
  • הכוונת קשב – היכולת להעביר את מיקוד הקשב בין מוקדים חזותיים שונים. תפקוד זה מופעל בעיקר במטלות בהן נדרשת סריקה ומעקב אחרי גירויים, כמו קריאה או כתיבה (לדוגמא העתקה מהלוח).
  • בקרת קשב – פונקציות ניהוליות – היכולת להחליט באלו גירויים להתמקד ולאילו גירויים לפנות משאבי קשה, יכולת ארגון ובחירת תגובה מתאימה. זוהי מערכת "בקרת-על", המפקחת על שלוש המערכות (קשב מתמשך, קשב סלקטיבי והכוונת קשב). אחראית על היכולת להשתמש במשוב פנימי וחיצוני, לארגן, לתכנן ולבצע פעולות מורכבות ולהתמודד עם מצבים הדורשים "תחרות" בין תגובות.

בדיקת BRC כוללת 12 מבחנים ומספקת מידע מקיף על תפקודי הקשב של כל אחת מהפונקציות הללו.
דוחות האבחון מציגים את תמונת הכוחות והקשיים של הנבדק ומסייעים להגיע להחלטה אבחונית וטיפולית מדויקת ומתאימה אישית לכל פונה.

האבחון עבר תיקוף עבור האוכלוסייה הישראלית.
בדיקת BRC הינה כלי עזר באבחון, ואינה מחליפה הערכה קלינית של רופא.


יש לכם שאלה? צרו קשר

    Call Now Button